Beşiktaş’ın Yükselen Performansının Nedenleri

Beşiktaş ortaya koymuş olduğu kaliteli performansının ardında taraftarın vermiş olduğu destek yadsınmaz bir gerçek olarak kaşımıza çıkıyor. Daha zayıf takımlara karşı olduğundan daha yüksek bir deste Çarşı gurubu tarafından veriliyor. Maçların kazanılmasında taraftarın gurubunun önemi düşündüğünüzden de daha yüksektir. Oyuncuların kaliteli oyunlarının yanı sıra, tribünlerden verilen destek rakipleri çok daha zor durumda bırakmaktadır. Bunu n birçok örneğini her zaman sizlerde görebilirsiniz. Rakip takımın oluşan baskıdan çok rahat oyununu sergileyemediği günlerde sürekli olarak karşımıza çıkmış bir durumdur. Desteğin boyutu Beşiktaş takımını olumlu yönde etkilerken rakip takımı ise bir hayli zor durumda bırakıyor. Hatta halem bile bu baskıdan büyük orada etkileniyor.

Derbilerin Üstünlüğü Son Yıllarda Beşiktaş’ta

İnönü stadının yenilenmesi ile kapasite çok daha yüksek seviyelere geldi. bu sayının çoğaltılmasının yanında kurulan ambiyans düzeni çok daha iyi durumlara geldi. Eski stadyumda taraftarın desteği oldukça kendisini hissettiremezken, yeni stat ile birlikte bu durum kendisini çok daha iyi belli etmeye başladı. Özelliklede derbi mücadelelerin ambiyansı farklı oluyor. Birkaç yıl öncesine kadar derbi mücadelelerini kazanmakta zorlanan Beşiktaş takımı yeni stadyumla birlikte çok daha kolay bu mücadeleleri kazanmaya başladı. Bunun önemli nedenlerinden bir tanesi oyuncu yeteneklerin değişmesi olurken çok daha büyük bir nedeni taraftarın vermiş olduğu desteğin saha içinden ok daha iyi hissedilmesi olmaktadır.

Çarşı Üstünlüğünü Her Maç Koyuyor

İç sahada en zayıf takımlar ile oynanan maçlarda bile tribünden gelen destek oldukça üst seviyelere ulaşıyor. Büyük maçlarda bu desteğin çok daha büyümesi dünya kamuoyunda da büyük yankı buluyor. Hatta yükselen seslerin ölçülmesi içi Guinness rekorlar kitabına dahi başvurulmuştur. Bu doğrulta ölçümlerde desibel rekorları dahi kırılmıştır. Bu sahaya konuk olacak her takımı bu baskı etkilediği için kaybetmeleri çok daha büyük bir ihtimal oluyor. Çarşı grubunun vermiş olduğu destekle, Beşiktaş takımı iç sahadaki maçlarına bir adım önde başlıyor. Bu durum hakem üzerinde bile etki oluşturduğu için verdiği kararlarda daha taraflı olabiliyor. Hakemi baskı altına almak tarifi kesinlikle İnönü stadyumunda karşılığını bulmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.